Ekonomi

İstanbul’da Yağışlar Barajların Doluluk Oranını Artırdı

Ali AKSOYER/İSTANBUL, İSTANBUL’da Başakşehir, Arnavutköy ve Küçükçekmece’de etkili olan, can ve mal kaybına neden olan şiddetli yağışlar barajların doluluk oranını olumlu etkiledi. İstanbul’a su sağlayan barajların aylardır azalan doluluk oranı artarak bugün yüzde 28,03 olarak ölçüldü. Yağışlar öncesinde doluluk oranı 27,88 olarak ölçülmüştü.

İstanbul’da kurak geçen yaz aylarının ardından barajlardaki su seviyesi her geçen gün azalmaya devam etti. İstanbul’da önceki gün etkili olan şiddetli yağış can ve mal kaybına neden oldu. İstanbul’da etkili olan yağışlar baraj doluluk oranını az da olsa olumlu yönde etkiledi. İSKİ verilerine göre yağışlar öncesinde yüzde 27,88 olarak ölçülen doluluk oranı bugün yüzde 28,03 olarak ölçüldü. Böylece barajlardaki su seviyesi aylardır ilk kez arttı.

BARAJLARIN YÜKLENME ORANLARI VS. İSKİ VERİLERİ

İstanbul’a su sağlayan 10 barajın doluluk oranı son yağışlarla birlikte arttı. İSKİ verilerine göre doluluk oranı Alibeyköy’de yüzde 16,98, Terkos’ta yüzde 13,83, Elmalı’da yüzde 17,9, Darlık Barajı’nda yüzde 42,13, Ömerli’de yüzde 59,47, Büyükçekmece’de yüzde 6,65, Sazlıdere’de yüzde 12,67, Sazlıdere’de yüzde 34,5 olarak kaydedildi. Istrancalar’da yüzde 9,92, Kazandere’de yüzde 9,92 ve Papuçdere’de yüzde 5,49.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu