Ekonomi

Bursa ve Balıkesir Ziraat Odalarından zeytin teşekkürü

BURSA (İGFA) –Marmarabirlik’in Bursa’daki Başköy tesislerinde gerçekleşen ve yaklaşık iki saat süren toplantıda, taraflarla ürün alım fiyatları ve zeytin üretim maliyetleri konusunda istişarede bulunuldu.

Ziraat Odası Başkanları ile oldukça verimli ve faydalı bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Marmarabirlik Lideri Hidamet Asa, hasat öncesinde önümüzdeki yılın maliyet çalışması konusunda ortak açıklama anlaşmasına vardıklarını duyurdu.

Ziraat Odası Liderleri maliyetler ve ürün alım fiyatlarına ilişkin görüşlerini şöyle özetledi;

Ziraat Mühendisi ErcanBarutçuoğlu/Gemlik Ziraat Odası Başkanı: Ortaya çıkan birim maliyetin, satın alma fiyatlarında her zaman belirleyici ve ana kriter olması gerektiği konusunda anlaştık. Bunun dışında fiyatlar beklediğimiz gibi, çiftçilerimiz adına Marmarabirlik’e teşekkür ediyorum. Gemlik’te tahmin ettiğimiz fiyatla örtüşen bir fiyat açıkladı. Yağlık zeytin olarak düşündüğümüzde güzel bir fiyat olarak görüyorum.

Nilüfer Ziraat Odası Başkanı / Şenol Aybey: Marmarabirlik olmazsa bu fiyatlar 60 liraya, 70 liraya düşecek. O yüzden bu yıl özellikle üretici dostu Marmarabirlik’e destek verelim. Üreticimiz Marmarabirlik’e ödemeler konusunda destek olunmalı.

Mustafa Saçıl/Erdek Ziraat Odası Başkanı: Ürün alım fiyatlarıyla ilgili de maliyetlere katlandık. Marmarabirlik’in kilogram başına maliyeti bizim maliyetimizle örtüşüyor. Erdek Ziraat Odası olarak Marmarabirlik için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.

Erdoğan Yıldız/Mudanya Ziraat Odası Başkanı: Ürün alım fiyatları tatmin edici olup maliyetten tasarruf sağlayacaktır. Oda olarak temennimiz ödemeler konusunda üreticilere mümkün olduğunca Marmarabirlik’in imkanları doğrultusunda destek olmak, Birliğin gerçeklerini de unutmamak lazım. Marmarabirlik bizim kurumumuzdur ve ülkemiz için değerli bir varlıktır. Üreticilerimiz açısından da Marmarabirlik’in geleceğini düşünmek zorundayız.

Vahit Mutlu/ İznik Ziraat Odası Başkanı: Düşünün, eğer Marmarabirlik olmasaydı bu fiyatlar hayal olurdu. O yüzden üreticilerimizin de kurumlarına sahip çıkacağına inanıyorum. Maliyetin tüm odalar için aynı kriterlerle hesaplanması mantıklı olacaktır.

Süleyman Dönmez/Bandırma Ziraat Odası Başkanı: Birlik güçlü olacak ki üreticiye destek olsun. Bu toplantı vesilesiyle ürün alım kampanyasının tüm zeytin üreticilerine hayırlı olmasını diliyorum.

aziziyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu